| lovepiink a întrebat:

Cum se zice corect? Deseara sau diseara?

Răspuns Câştigător
| larousee a răspuns:

Exista o intrebare care rezida in mintile multora … din nefericire raspunsul ramane o necunoscuta pentru multe persoane, chiar si pentru mari personalitati, politicieni sau manageri romani.

Mai nou, observ ca si pe bloguri sau forumuri exista o intreaga dezbatere privind varianta corecta a acestui cuvant des uzitat in limbaj.

Asadar, intrebarea din titlu ramane ca tema pentru acasa pentru toti cititorii blogului. Sa vedem cine este stapan peste gramatica limbii romane happy

Conform dexonline.ro :

DESEÁRĂ adv. În seara zilei curente; astă-seară. ♢ În deseară = spre seară, pe înserat; (fiind vorba de poziţia soarelui) aproape de asfinţit. [Pr.: (reg.) desară. – Var.: diséară adv.] – De4 + seară.

DESEÁRĂ adv. v. astă-seară.

deseáră/diseáră (astă-seară) adv.

DESEÁRĂ adv. Astăzi seara. [Sil. -sea-ră; Var. diseară] /de + seară

20 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Diseara

| leonardo a răspuns:

Se pare ca ambele forme sunt corecte (acceptate) desi personal. "deseara" mi se pare un pic arhaism.

| KimK a răspuns:

Disaeara este corect si de seara nu deseara happy
funda?

| cυρcαкє a răspuns:

Diseara

| haiZI a răspuns:

Deseara

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte!

| レクス a răspuns:

Diseara se zice corect.

| Angelsergiuboy a răspuns:

Deseara

| Emmm203 a răspuns:

Buna!
Diseara

| Ирина19 a răspuns:

Deseara!

| VisătoareaDePeLună a răspuns:

Cred ca diseara.

| ioanateo a răspuns:

Diseara este corect! (fundoi)?

| ioanateo a răspuns:

X-( de ce i-ai dat ei funda? cryingcrying

| lovepiink explică:

Imi pare rau ioana01ioana! Scuze! Dar daca vrei pot pune o intrebare simpla la care iti voi da funda! Da-mi mesaj privat daca vrei sa fac lucrul acesta! Si te rog nu te supara pe mine!crying

| dende95 a răspuns:

Diseara

| undercover_4494 a răspuns:

Surprinzator, "deseara" este corectwinking

| Anonim_5904 a răspuns:

Diseara >

Fundaa?

| veveritza13 a răspuns:

Diseara

| veveritza13 a răspuns:

Diseara