| αŁз a întrebat:

Cum Sterg Fisierele de pe un CD?:d

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Poţi face asta numai dacă CD-ul este rescriptibil. Dacă este un CD obişnuit nu poţi.
În primul caz intri într-un program numit Nero StartSmart, alegi sus acolo din lista centrală CD(are şi opţiunea DVD) apoi te duci la Extras şi dai Erase CD. Îţi va apărea o fereastră de unde va trebui să alegi Quick Erase ori Full Erase, o alegi pe prima(a doua durează mult) şi dai Erase. Ce am zis eu poate varia puţin în funcţie de ce Nero foloseşti, eu ţi-am spus pentru Nero 7 pentru că pe-ăsta îl utilizez.

| SMaricel a răspuns:

Nu se poate sa stergi fierele de pe un cd aodata ce l-ai tras.eu asa stu...

| andreiano a răspuns:

Nu se poate. Dacă vrei să scapi de fişiere incomode de pe un CD, copii conţinutul pe calculator şi faci un nou CD fără fişierele care nu te intersează. CD-ul vechi îl zgârii bine cu un cui, îl mâzgăleşti cu ceva şi îl rupi (ai grijă să nu te tai sau să-ţi sară vreun ciob în ochi) şi arunci rămăşiţele pe foc. Mult succes!

| virusake a răspuns:

Pe un CD normal CD+R sau CD-R nu ai cum. Poti sa il arunci daca nu mai ai nevoie de fisierele de pe el.
Daca cd-ul e rewritable, atunci se poate. Selectezi tot ce vrei sa stergi si dai delete. Sau daca vrei sa il golesti ai optiunea erase all data from CD (sau ceva de genul).

| Akid a răspuns:

Pai uite cum
pe un cd/dvd
cand pui ceva iti ramane ffff putina memorie sau deloc
si tu daca vrei sa stergi ceva
bagi cd/dvd respectiv
si intri la nero
acolo ii dai burn data cd/dvd
si de acolo iti stergi tot ce era pe cd si pui tu o melodie sau o poza
ceva care ocupa putin
si dai next ca si cand ai frace un cd/dvd nou
si dupa ce il scoate il bagi din nou si vei vedea ca ti-a aparut doar poza/melodia sau ce ai pus tu acolo

succes.
dai si tu funda?