| anonim_4396 a întrebat:

Cum transform din RPM(rotatii pe minut)in KMH(kilometri pe ora)?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

big grin
Le transformi in litrii... tongue

N-ai cum sa le transformi, ne avand elementele necesare.

| ALGator a răspuns:

RPM KMH sunt doua lucruri paralele care nu se intilnesc cand mergi normal.
Daca te deplasezi intr-o directie "consumi" un numar de kilometri pe ora. Ii parcurgi.
Daca rotesti un surub cu o tura pe minut in 60 de minute se va roti de 60 de ori. Deci viteza de rotatie (nu de deplasare) a lui este de 60 RPH.
Daca rotesti un disc cu diametrul de 30 cm cu 60 RPH ca mai sus, circumferinta lui (perimetrul exterior) va trebui sa se roteasca la fel de repede cu un punct de la jumatea discului. Dar va avea de parcurs o distanta mai mare fata de un punct aflat in interiorul cercului.
Deci cineva trebuie sa-ti spuna ce viteza de rotatie are obiectul si ce diametru. De abia atunci vei putea exprima cit de repede fuge (KMH) un punct oarecare de pe perferie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

V = 2πr × RPM × (60/1000) km/hr

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Rotatii de ce?
nu e tot una daca se roteste o minge de tenis sau o roata de masina...

https://www.qtransform.com/......pe-ora.php