| brylu67 a întrebat:

Cum transform din Kilometri pe ora in metri pe secunda

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

Simplu. Imparti km la 1000 si obtii metri. Imparti ora la 3600 - o ora are 3600 de secunde (60 de minute a cite 60 de secunde). Si apoi imparti metri la secunde. Exemplu: cu 10 km pe ora faci 10000 de metri pe ora, deci 10000 de metri pe 3600 de secunde, ceea ce vine 10000/3600 = 2, 77 metri pe secunda. Si inca o chestie interesanta: se zice ca la viteza de 100 km pe ora, pina ai zis 28 (douazecisiopt), ai si facut 28 metri - iti ia o secunda sa zici, si intr-o secunda ii si faci.

8 răspunsuri:
| adi32creeaza a răspuns:

1 kilometru pe oră este egal cu 0. 277778 metri pe secundă
https://www.qtransform.com/......ecunda.php

| catalinutza99 a răspuns:

Simplu. Imparti km la 1000 si obtii metri. Imparti ora la 3600 - o ora are 3600 de secunde (60 de minute a cite 60 de secunde). Si apoi imparti metri la secunde. Exemplu: cu 10 km pe ora faci 10000 de metri pe ora, deci 10000 de metri pe 3600 de secunde, ceea ce vine 10000/3600 = 2, 77 metri pe secunda. Si inca o chestie interesanta: se zice ca la viteza de 100 km pe ora, pina ai zis 28 (douazecisiopt), ai si facut 28 metri - iti ia o secunda sa zici, si intr-o secunda ii si faci. funda?

| CryChristiAN a răspuns (pentru catalinutza99):

laughing). Ai copiat ce a scris primul user.

| brylu67 explică (pentru CryChristiAN):

Nu-i adevarat a pus si "funda?" la sfarsit laughing

| CristianMarius a răspuns (pentru brylu67):

laughing))))))))))

| CryChristiAN a răspuns (pentru brylu67):

Dalaughing

| catalinutza99 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Vai ce sa zic daca voi oricum sunteti maio prosti decat mine ca nati stiut asa ca...