| waXonwaXoff a întrebat:

Cum transform un atribut adjectival in atribut substantival? Spre exemplu:

Peisajul hibernal ne-a impresionat.Cum il transform in atr substantival

Răspuns Câştigător
| moko a răspuns:

Peisajul de iarna ne-a impresionat

| waXonwaXoff explică (pentru moko):

Thank you! in sfarsit am priceput.

3 răspunsuri:
| Zulicious a răspuns:

Peisajul de hibernare ne-a impresionat.

| darkidol a răspuns:

De exemplu : frumos e adjectiv.
si frumosul e substantiv. Iti dau alt exemplu ca nu iti fac eu temalaughing dar te va ajuta : Iarna frumoasa ne-a bucurat: - aici e adjectival si Iarna frumosului este lunga( n-are senshappy ) - aici e artribut substantival genitival ( ca raspunde la intrebarea "a cui iarna?". dar ar terbuii sa fie binehappy