Întrebare recomandată | Dmdmkdksnxnxndj a întrebat:

Daca am pierdut certificatul de naștere și nu mă pot deplasa la orașul din care sunt ca să-mi fac duplicat, dar am viza de flotant in orașul în care locuiesc acum, pot merge la primărie aici sa-mi scot un duplicat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, numai in orasul unde te-ai nascut si unde ai fost inregistrat, se poate scoate alt duplicat la actul de nastere.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dooar in orasul in care te-ai nascut.Va trebui sa faci un efort.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu doar în orașul de naștere, unde a fost înregistrată nașterea.

| Dragobeta a răspuns:

Ai numai raspunsuri eronate.
Mergi la primaria unde locuiesti, serviciul Stare civila/nasteri. Sa ai CI la tine. Dar si o copie xerox a CI. Depui acolo o cerere (au ei tipizate).
Primaria de unde locuiesti se va ocupa de toata corespondenta. Te vor anunta cand a sosit noul certificat de nastere si tot de acolo il vei ridica. Eu asa l-am preschimbat pe cel vechi.
Dar atentie, al tau fiind pierdut, va trebui sa dai anunt intr-o publicatie nationala. Cred ca la Monitorul oficial. Mergi la primaria unde locuiesti si intreaba inainte. E mai usor decat sa faci doua drumuri pana la locul de nastere.