| Reyskate99 a întrebat:

Daca am un briceag cu mai multe functii ca si unul victorix si lama este de 5, 5 cm este legal sa il am asupra mea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal. Spre convingerea ta citez din Legea nr.61/1991, republicata in 2011:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;" Numai bine!

| MikyMi a răspuns:

Depinde in ce loc.
La scoala, clar nu e voie cu asa ceva!