| kar1GaNNN a întrebat:

Daca as avea o porecla si mi-ar stio toti, cum as mai putea sa scap de ea si sa imi spuna toti pe numele meu?
Funda.

12 răspunsuri:
| User2 a răspuns:

Simplu,cand te striga asa nu le raspunzi si ei vor fi determinati sa iti pronunte numele tau de nastere, moment in care te vei intoarce sau vei raspunde persoanei respective. Daca nici asa nu merge incerci sa le spui frumos ca te deranjeaza.

| gGrigore a răspuns (pentru User2):

Am incercat eu asta dar nu merge.

| kar1GaNNN explică (pentru User2):

Nu prea cred ca functioneaza laughing

| cristimihailov a răspuns:

Sunt doua situatii in care iti vor spune pe porecla:
1. Prima cand vor sa ti se adreseze.
2. Cand rad de tine (unul sau mai multi).

Si ca rezultate:
1. In prima situatie, ar trebui sa il corectezi, ii explici ca nu iti place sa ti se zica asa, pentru ca nu te identifici cu porecla. Eventual iti cauti tu alta porecla.

2. Poti doar sa contra argumentezi cu chestii de genul: cine imi zice asa, sa ii cada cocosul, chestii de genul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum e.Asta e cea mai dificila problema intr-o scoala. Ignora-i si atat. Chestia este cand te striga cu porecla,sa-i ignori in asa fel sa nu ti se miste niciun muschi pe fata.Ei de fapt asta cauta,sa te necajeasca. Daca ei vad ca strigandu-te tu nu reactionezi in niciun fel ca si cum nu i-ai auzi, in curand te vor ignora si ei pe tine. vor ajunge la concluzia ca poreclindu-te, nu au nicio satisfactie. Bineinteles ca emunca grea in a invata sa-i ignori ca si cum nu ar exista.E chestie usoara dar trebuie invatata. Si eu aveam porecle in scoala si la fel ma deranja.Dar am invatat sa-i ignor in asa fel ca si cum u ar exista in clasa acei baieti. Dupa o luna sau poate doua, nu ma mai strigau deloc, nici cu nume nici cu porecla.laughing

| kar1GaNNN explică (pentru anonim_4396):

Strigau Baa! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Lol.Asta e porecla? Sau faptul ca strigau dupa tine?
Nu le mai da atentie.

| kar1GaNNN explică (pentru anonim_4396):

Nu ma rolling on the floor laughing, cum ai zis tu ca nu mai strigau deloc, nici cu nume nici porecla, si strigau Baa, sau maa laughing)

| GreyRose a răspuns:

Vorbesti cu cel care a inceput sa iti dezvaluie porecla la lume si ii ceri sa iti spuna pe nume. Daca ai inceput-o tu, le spui pur si simplu ca porecla e veche si ai vrea sa ti se spuna pe nume.

| gGrigore a răspuns:

Pai, ei daca iti zic pe porecla, tu zileo si pe a lor si zile inca : daca nu vrei ca sa iti zic pe porecla nu-mi zi si tu mie pe porecla, dar pe nume.
Mie imi zic vreo 7 asa, dar restul pe nume.

| kar1GaNNN explică (pentru gGrigore):

Degeaba eu il strig pe porecla lui si el ma strica pe a mea laughing ca e mai rau.