| CaR a întrebat:

La scoala am o porecla nu prea frumoasa.Cum oare as putea sa scap sa nu imi mai spuna lumea asa?
Dau funda + vot.

Răspuns Câştigător
| mistakeofyourlife a răspuns:

Nu o sa poti scapa de ea prea curnad. Trebuie sa le arati colegilor ca nu te deranjeaza daca iti spun asa desi sansele nu sunt prea mari ca ei sa se opreasca. Depinde de modul in care ti-ai "castigat" acea porecla si de motiv. Trebuie sa iti indrepti intr-un fel greseala. daca nu merge nici in acest mod poti recurge la santaj. big grin daca cineva te striga altfel decat pe nume, il strigi si tu pe o porecla mai veche care nu-i place sau chiar pe o porecla invenatat de tine pe moment care sa reflecte o pozna de care nu vrea sa isi aduca aminte si poti sa ii spui :"din moment ce tu imi spui asa si eu pot sa iti sun...(porecla)". stiu ca e cam dur dar nu cred ca exusta alta solutie. straight face (doar daca nu vrei sa te obisnuiesti cu noua ta porecla).

7 răspunsuri:
| HappySadness a răspuns:

Buna,
Daca potrecla ta este o urmare a unui obicei sau gest de-al tau, incearca sa te corectezi, sau sa faci acel obicei cand esti singur.
Daca colegii iti spun asa din rautate sau invidie, nu ii baga in seama sau daca vrei inventeaza si tu o porecla pentru ei si roaga-i pe prietenii tai sa ii spuna acea porecla
Sper ca te-am ajutatwinking

| Agapimu a răspuns:

Pai cand iti mai spune ar trebui sa le spui :"Eu m-am plictisit deja, voi nu?"; "Ai face bine sa gasesti altceva mai amuzant, ca asta deja ii de sec. trecut". Sau pur si simplu sa nu-i bagi in seama, la un moment dat se vor plictisii si vor inceta. Am avut si eu aceeasi problema mai demult ca tinehappy.
Hehe, baftaaa >big grin Paa kiss

| Shine a răspuns:

Simplu. Gaseste-ti alta. Una care sa-ti placa tie, dar si pentru colegii tai sa fie amuzanta. Asa nu o sa te mai strige cu cea veche. Cea noua va fi atractie pentru ei!laughing

| emokid_1733 a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa te intereseze ce ar spune colegii despre tine. Si eu am o porecla fff urata si chiar nu bag in seama ce spune, adica de fiecare data cand imi spune acea porecla ii spun.,, Da vad ca maicata te-a facut foarte nesimtit. am si eu un nume daca nu iti comvine sa-mi spui pe nume nu ma mai striga. si in al doilea rand ar trebui sa mg langa el si sa-i spui frumos,, daca imi mai spui vreodata vreo porecla o sa-ti dau cu scaunu in capwaiting. cred ca te-am ajutattonguehee hee

| xblumix a răspuns:

Lumea o sa uite astawinking nu ai cum as le scoti din cap porecla...dar peste ceva timp o sa uite ...plss funa

| kanibal a răspuns:

Daca sincer e cam complicata treaba. Dar daca a inventato cineva de la tine din clasa care se da mare si tare singura solutie este sa il pui la punct prin bataie. Alta solutie eficienta nu vad. Daca stii ca nu vei face fata mai bine nu incerca te vei da te gol mai tare. succes!

| Spik3DeviL a răspuns:

Nu ii mai baga in seama apoi daca te intreaba de ce nu vorbesti cu ei le zici si lor ceva cu care ii jignesti si aopi se vor calma si nu te vor mai face in acel hal