| Alsjdiejbsuhsbdbset a întrebat:

Daca dau evaluarea nationala in Romania pot sa ma inscriu la liceu in Italia? Daca da, cum as putea face asta?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Până nu TERMINI gimnaziul in țară, cu acte, nu te primește nimeni, nicăieri la vreun alt liceu

| DonMoldo a răspuns:

Trebuie sa stii unde te duci, oricum 1-2 ani stai sa inveti limba, nu te baga direct, mai bine il faci in Romania cu chiu cu vai si dupa poti face o facultate in strainatate.
Daca chiar vrei in strainatate mergi la locul unde te stabilesti. Dupa care mergi la o scoala unde sunt favorizati strainii si incerci sa aplici acolo.O sa fi inscris de parinti...si treci printr-o comisie. Psiholog, limba straina (pentru tine), matematica, fizica, geografie. Dupa care daca treci toate cele si avand resedinta in locul respectiv va fi totul in regula. O sa faci testarea nationala in clasa a XII a si o sa poti urma o facultate mult mai usor.

| Alsjdiejbsuhsbdbset explică (pentru DonMoldo):

Am cetatenie Italiana, stiu si limba. Vreau sa dau la un liceu de lingvistica, nu ma pot muta acum la o scoala de acolo pentru a da examenul, mai e o saptamana si termin. Nu este posibil sa dau examenul in Romania si sa ma mut intr-ul liceu din Italia?