| anda_2948 a întrebat:

Fetita mea este in clasa a 8 a in Romania si as dori sa o transfer la liceu in Italia anul acesta 2011, dupa evaluarea nationala. As dori sa aflu care este procedura, ce acte trebuiesc si cand au loc inscrierile la liceele din Italia. Multumesc.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ambasada Italiei la Bucuresti elibereaza declaraţii de valoare pentru următoarele titluri de studii emise de institutiile de invatamant din România:

* Certificat de promovare a testelor nationale/Certificat de capacitate (8 clase);
* Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului (10 clase);
* Certificat de absolvire a scolii de ucenici;
* Diploma de bacalaureat;
* Certificat/ Diploma de absolvire a scolii postliceale;
* Diploma de absolvire a scolii profesionale;
* Diploma de absolvire a Colegiului universitar;
* Diploma de studii superioare universitare;
* Diploma de licenta;
* Diploma de master;
* Diploma de doctorat.

Toate informaţiile sunt disponibile pe pagina dedicată de pe portalul Ambasadei italiene la Bucureşti.
VEZI alte info aici :http://www.comune.torino.it/......tudi.shtml

| Maura a răspuns:

Vei gasi aici mai multe detalii. Succes la scoala :D
http://goo.gl/M1YTy

| anda_2948 explică:

Am telefonat la Inspectoratul scolar si mi-au zis ca nu trebuie acea declaratie de valoare ...atunci cand termina fata cu examenele/ evaluarea nationala mi-au zis sa ma prezint la ei sa vizeze diploma. Nu mai inteleg nimic. Alte persoane mi-au spus ca inscrierile la liceu in Italia incep in luna februarie, atunci pe ce baza o inscriu daca fata mea este in Ro? Nici nu stiu cum sa procedez!