| Haiducul325 a întrebat:

Daca iei in chirie un apartament cu contract pe durata de 1 an si dupa cateva luni vrei sa reziliezi, este posibil? sau trebuie sa platesti restul contractului?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta o sa vezi in funcție de ce contract semnezi. Dar eu nu am auzit contract de închiriere care sa te asiguri oblige la plata chiriei atât timp cât nu locuiești acolo. Maxim clauza de reziliere implica anunțarea cu 30zile in avans

| Frank51 a răspuns:

Dacă tu vrei musai să plătești da. Dacă te dau banii afară din casa astfel încât vrei să donezi, mai bine o faci către o casă de copii sau spital.

Apropos, nu există contract legal în care să te oblige să plătești ceva ce tu încă nu ai folosit.

| helpforyou a răspuns:

Depinde de clauzele trcute in contract. Daca ati stipulat asta in contract atunci da. Altfel ramane garantia achitata la inceput. Dar pe cale amiabila desigur ca veti putea incheia contractiul de inchiriere conditiile negociate fara sa mai achiti restul contractului.