| cornculapte a întrebat:

Daca il spal de mana cu apa la o temperatura de peste 40 de grade, bumbacul intra la apa, nu? Ca mi-ar cam conveni, dar nu vreau sa bag masina de spalat cu o singura bluza si m-am gandit s-o spal de mana. Cam cat ar trebui s-o las in apa ca sa se micsoreze? Si cam cat ar trebui sa o tin in apa ca sa se micsoreze doar un numar, nu mai mult? Banuiesc ca daca o tin toata ziua in apa fierbinte se face de dimensiunile unei papusi.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu intră atât de mult la apă bună de pus pe o păpușă!
În funcție de ce scrie pe etichetă, apa să fie mai caldă cu 10 grade. O lași la înmoiat 3 ore.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Are o limita pana la care se va micsora, asa ca nu conteaza daca o tii in apa fierbinte 1 ora sau 5 ore (parerea mea).
Bafta!winking