| conrob a întrebat:

Daca ma duc la doctor pentru ca am fost batut ca sa-mi coase nu stiu ce, sau mai stiu eu ce, cel care m-a poate sa pateasca ceva si fara sa ma mai duc la politie? pot sa-mi fac certificat medico legal de la doctor sau cum e?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptasul poate fi sanctionat disciplinar, daca este elev.
Pentru ca sa fie sanctionat penal trebuie sa faci plangere penala si sa ai si alte probe, pe langa certificatul medico-legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci si faci o plangere la politie, certificatul medico legal e doar o proba in ancheta

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru conrob):

Nu cunosc exact procedurile lor.
Cauta martori, certificatul medico legal, filmari depinde...

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Certificat medico-legal obții de la institutul de Medicină Legală; nu orice foaie scrisă și semnată / parafată de un medic e suficientă ca probă în justiție.
Cel care te-a bătut poate fi tras la răspundere dacă depui plângere. Plângerea se depune la poliție, care va trece la cercetări. Evident, vor cere declarații de la martori și vor ști să discearnă adevărul de minciună - cu asta se ocupă.
Dacă ajungi la proces, acolo se aduc mai multe probe, nu doar cu martori.

| many404 a răspuns:

Faci plângere la poliție, îți scoți certificat medico-legal unde specifică cate zile ai stat în spital, iar după cât de grav este se precizează suma de bani.