| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma duc la psiholog e posibil sa-mi rezolve problema din prima? care sunt sansele sa mi se rezolve din prima? sau ma rog, daca ma duc de cate ori e nevoie sigur o sa mi se rezolve problema? dar daca ma duc o data, apoi mai iau o pauza sa vad daca functioneaza ceea ce a zis, apoi inca o data asa de final de 3 ori ar fi suficient? adica sa fim seriosi, doar n-o sa te duci de 1000 de ori sa dai atatia bani! eu zic ca de 3 ori ar fi de ajuns, daca poate rezolva ceva cu vizita de 3 ori se poate, daca nu, nu! Voi ce ziceti?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai de psiholog depinde in cate consultatii iti rezolva problema.Nu ii poti impune tu ca pacient.

| Morrígu a răspuns:

Psihologul nu rezolva probleme, el doar te poate ajuta sau influenta. Tu esti cel care rezolva problema deci depinde mai mult de tine si de gradul problemei.

| doctorandus a răspuns (pentru Morrígu):

Corect, psihologul lucreaza cu materialul clientului (sau de fapt materialul e clientul si daca el nu vrea sau nu poate, nici psihologul nu va face mare lucru).

Vezi si http://adevarul.ro/......index.html