| ydcgderimonxiiducbrn a întrebat:

Daca o persoana este prinsa ca face piraterie ce se poate intampla in cel mai rau caz?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aj3k16lm a răspuns:

Nu stiu cineva v-a mintit ca este "oarecum legala" pirateria in Romania, precum si altundeva. Folosirea si distribuirea de material piratat poate fi sanctionat cu maximum 15 ani de inchisoare ("in cel mai rau caz"). Iar "material piratat" include orice continut devalorizat, ori chiar distribuit pe un alt site decat cel oficial, al proprietarului de drept. Sunt foarte multe care includ asta, dar iti voi face cateva exemple. Au existat in primul cazuri, la noi in Romania, in care utilizatori de Youtube au fost trasi la raspundere pentru distribuirea pe propriul cont (nu share, ca pe Facebook) a unor piese care nu ii apartineau. Mai departe. daca Google Chrome iti pune la dispozitie descarcarea gratuita a browserului, tu ai dreptul sa il descarci gratuit. Daca Google Chrome iti cere 1$ pentru a fi descarcat, iar tu mergi pe ~site-uri de piraterie~ si il descarci, poti fi sanctionat. Faptul ca exista atatea cazuri de delasare ori neputinta, nu inseamna totusi ca desavarsirea faptei nu are consecinte. Stiu ca e plin internetul, dar asta doar deoarece nu isi pune nimeni interesul. Nu dispune nimeni de timpul necesar pentru a face curatenie, si nu se acorda atata importanta, tinand cont ca exista lucruri mai importante (Deep Web, spre exemplu). Insa nu trebuie sa iti pui prea mult increderea, niciodata. In nadejdea asta, cand ai ceva de descarcat, foloseste Tor.winking

| Phux a răspuns (pentru aj3k16lm):

Era destul de ok raspunsul tau pana ai bagat-o pe "deep web". Ma asteptam sa stii diferenta dintre deep web si dark web. Nici nu ar fi trebuit sa vorbesti despre asa ceva daca nu stapanesti bine subiectul.
Deep web - ceea ce nu poate fi gasit de motoarele de cautare. Gen e-mails, videoclipuri pe Youtube care-s unlisted/private etc
Dark web - ceea ce poate fi accesat doar cu browser-e speciale. Gen Tor

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pirateria inseamna ca downloadezi si vinzi. In aceste cazuri (am vazut unul in localitatea mea) se confisca tot (inclusiv scula cu care ai downloadat) si amenda si plata drepturilor de autor a ajuns la 250.000 lei
http://www.go4it.ro/......r-4813370/
http://www.wall-street.ro/......ratat.html

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce pirateaza!
Daca sunt maruntisuri ca filme si porcarioare, vor primii amenda, confiscare de aparatura, si blocajul site-ului.
Daca se constata ca le si comercializezi, ti se calculeaza frauda cu care ai pagubit statul si paltetsi tot, plus amenzi.
In cazuri severe, se poate face si puscarie.
Daca sunt informatii secrete de stat, poti ajunge direct pe mana Politiei federale si pot fii inchis in puscarie, sau chiar executat.
daca reusesc sa scape din tara respectiva, sunt cautati cu Interpolul si adusi inapoi pentru a fii judecati si pedepsiti.

| SatanelDeLaVaradia a răspuns (pentru Violleta2022):

Hmm"executat" pedeapsa capitala nu se aplica in Romania, in foarte putine state din lume se mai aplica aceasta pedeapsa si se aplica doar in cazul unor crime grave, in niciun caz pentru piraterie,"Daca sunt informatii secrete de stat' iar in cazul acestei afirmatii nu mai se considera piraterie, te rog sa faci diferenta, asta e direct hacking, deoarece nu poti pirata informatii ca astea, trebuie sa spargi servere etc nu ma bag in subiect, apreciez totusi ca te-ai chinuit sa dai raspunsul asta happy

| SatanelDeLaVaradia a răspuns:

In Romania pirateria este oarecum legala, sa explic mai simplu: daca piratezi filme, jocuri, soft etc nu e nici o problema atat timp cat nu le distribui mai departe, daca esti prins distribuind material piratat, poti primi amenzi sau chiar inchisoare intre 1luna si 2 ani, daca distribui un soft piratat si esti prins risti o amenda destul de mare in functie de proces etc, in alte state pedepsele variaza foarte mult (daca esti pirat fa asta pe barba ta)