| Timi08MM1988 a întrebat:

Daca pun in niste vase apa, si in vasele cu apa pun lastari de vita d4e vie alba, pateste ceva vasul daca ramane peste iarna cu apa pana in primavara cand pot pune acei lastari de vita de vie in pamant? Sau nu e indicat decat vara treaba asta sa o fac?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e indicat.Asculta-ma cu atentie cum pui vita de vie in pamant.De fapt nici nu vor sta toata iarna in acel vas.
primavara cand se taie via de coarda, alegi o coarda mai grosuta, de circa 45 de cm.Imediat atunci sapi o groapa cu cazmaua, cat latimea cazmalei nu te pui sa faci groapa prea mare.Groapa sa fie adanca cat coarda taiata.Pui pe fundul gropii 2 cm de pamant si apoi coarda.Ingropi si lasi afara din groapa cam 3 cm din coarda, pe care la randul ei faci un musuroi de pamant deasupra.Uzi constant pana la aparitia frunzelor.
Mai pe scurt, tai o coarda din vie de 45 cm si o plantezica pe un pom dar lasi un pic coarda afara din pamant, peste care faci un musuroi.
Chestia cu coarda peste iarna nu faci nimic.

| Goia_Aurelian_1997 a răspuns:

Nu patesc nimic lastari, doar sa ti vasul intr-o incapere calda. Si totul o sa fie bine.