| grigor3 a întrebat:

Daca te duci in alta tara iti da cineva seama daca te suna ca nu esti in tara? consumi mai mult sau cum?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti in alta tara decat reteaua ta de telefonie, se numeste ROAMING (esti in roamimg).

Cand te suna cineva, te suna cu tariful obisnuit ca si cum ar vorbi cu tine in tara, fara vreun semn distinctiv sau urmari.
In schimb, daca suni tu pe cineva sau te suna cineva cand esti in roaming, atunci te poate costa PE TINE convorbirea.

Ca urmare, este bine sa te interesezi cand pleci din tara, cat te vor costa minutele cat suni tu si cat te costa minutele daca ridici telefonul cuiva si vorbesti. Acest tarif difera de la retea la retea.

| a9lex88888 a răspuns:

Din cate stiu eu s-a eliminat roamingul deci poti sta pe net si vorbi cu cine vrei fara sa consumi nimic.

https://www.agerpres.ro/......e-19-21-59