| adi2010 a întrebat:

Daca un om vine si te ataca cu un cutit si tu il impusti cu un pistol, se poate numi auto-aparare sau trebuie pistol-pistol?

Răspuns Câştigător
| xXkenzorXx a răspuns:

Pai normal ca este auto-aparare, dar nu sa il omori pe cel care te ataca, deoarece inseamna ca tu l-ai omorat si asta nu mai este auto-aparare!
Inseamna crima si se pedepseste (stii si tu).
Sper ca te-am ajutat si as vrea funda!
Bye!

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E ok, dar e mai complicat daca moare, mai bine il impusti in picior sau vezi tuhee hee

| mihainicula a răspuns:

Depinde şi unde împuşti...
Întodeauna în picior trebuie pentru al nu omorî...
Danumai să fie arma LEGALĂ!
Dacă nu-i lagală deodată te pedepseşte.
Chiar aşi dori funda.

| oOSaritaOo a răspuns:

Da, este auto-apărare, nu trebuie neapărat pistol-pistol. De exemplu dacă vine cineva şi fură de pe proprietatea ta şi încearcă să te omoare şi tu il împuşti e tot auto-apărare, atâta timp cât tu te aperi împotriva unui atac, nu contează cum, este auto-apărare.

| Adyrolly a răspuns:

Da este autoaparare, dar doar in cazul in care il inpusti in mana sau in picior sau ma rog... stii tu dar cu conditia sa nu il omori