| 95Cosmin a întrebat:

DAU FUNDA! Cand scanez pcu cu AviraAntivir, in System 32 am un file cu numele Trojan. E virus sau e altceva? Si daca e virus cum il rezolv daca nu il detecteaza antivirusu? DA

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Nu stii Odisea lui Ulise? Cetatea TROIA a fost atacata 2 ani incontinuu si nu a putut fi cucerita de dusmani.Acestia au recurs la un tertip.Au hotarat sa ai lase in fata cetatii un cal mare de lemn in care au ascuns dibaci cativa soldati, si a plecat ca si cum s-ar resemna de insuccesul bataliilor ce durau de ani de zile.Troienii crezand ca acesta este un omagiu adus vitejiei lor, cu mare fast l-au introdus in cetate ca trofeu de razboi si s-au pus pe chef mare.Insa la lasarea noptii soldatii ascunsi in calul de lemn au iesit si au deschis portile cetatii la care asteptau armatele invadatoare si asa au cucerit TROIA. Deduci de unde si numele cal troian.Adica mai simplubig grinisimuleaza un virus periculos in ceva banal ca o poza,,gif,joc, mesaj, text etc.si odata ajuns in sistem acesta incepe sa se refaca si ataca sistemul informatic prin diferite forme : distruge fisiere,sterge hardurile,opreste repetat compul,,spionaj,mesaje nedorite,furt si schimbare de adrese, conturi, parole si mii de alte asemenea atacuri.Automat Avira te intreaba ce sa faca (daca nu ai setat sa faca singur asta) ai toata increderea ca nu te lasa este f bun antivirusul.Bafta

3 răspunsuri:
| Owakey a răspuns:

Bună!

Trojanu este un tip de virus. Şi orice antivirus care se respectă detectează orice tip de Trojan. Prin rezolvă you mean şters? Asta face antivirusul cu el.

Baftă!

| 95Cosmin explică (pentru Owakey):

Deci inseamna ca nu e virus? si da ma refer sa fie sters

| Deniise a răspuns:

Ai mare grija pentru ca trojan'ul este un virus foarte puternic care in timp incepe sa iti stearga fisiere din calculator.Ar fi bine sa iti mai downloadezi inca un antivirus pentru ca avira nu este in tocmai un luptator cu virusii(din experienta)!