| Sports a întrebat:

Dau fundita.
Am un prieten care a stat prea mult cu maseaua cariata si nu o mai are deloc deoare cariile au mancat-o, asta acum vreo 4 luni. locul maselei distruse a fost acoperit de gingie, nu il doare deloc zona dar se intreaba daca se va infecta ceva daca sta asa pentru ca radacinile maselei distruse spune el iar fi ramas in gingie.
Deci se poate face ceva tratament, ceva?

Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Buna! Nu sunt medic,dar imi dau seama ca trebuie sa i-o scoata,nu cred ca este bine sa ramana cu radacina acolo,mai ales daca a fost invelita, sa zic asa, de gingie.Presupun ca are nervul scos, altfel era imposibil sa nu il doara cand maseaua a fost macinata pana sub nivelul gingiei.Eu spun sa mearga la dentist,sa evalueze situatia un specialist,ca asa este bine,in ciuda oricaror sfaturi pe care i le-am da noi,sa ii spuna ce sa faca. Daca radacina este complet acoperita de gingie,si chiar daca nu ar fi,cred ca ii va face o radiografie ceva. Dupa parerea mea,cea mai simpla solutie ar fi sa mearga sa ii scoata radacina, apoi[normal, dupa ceva vreme]sa ii puna implant.Bineinteles,nu este obligatoriu sa ii puna implant,insa asa cred ca ar fi mai bine,pentru ca maselele din spate vor migra spre locul liber[daca am presupus corect,este vorba de una din penultimele masele,nu-i asa?on the phone,asa cum e normal,insa nu intotdeauna raman in aceeasi pozitie-cateodata se poate ca maseau sa se intoarca [,] cu,,fata,, spre interiorul obrazului,sau sa se,, roteasca,, in alte pozitii decat cea normala.[cum mi s-a intamplat mie -.-' ] Cati ani are prietenul tau? Presupun ca este prea mare ca sa ii creasca o alta masea in locul respectivei, nu? [daca a trecut de 12 ani,atunci nu ii mai creste nicio masea.]
Sper ca am ajutat macar cu un sfat-si acela este sa mearga la dentist, chiar daca nu il doare, poate sa devina o problema cand nici nu se asteapta-si...multa sanatate! ^^

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Resturile tot au ramas, se vad la radiografie.Eu zic ca n-ar strica daca ar face o mica vizita la dentist, in timp se poate agrava!

| GeosBIOS a răspuns:

Orice tratament ar face radacinile vor ramane acolo si in timp pot deveni posibile surse de infectie. Rezolvarea este ca trebuie sa se duca la dentist, oricat i s-ar parea de nasoala alternativa, ca sa-i scoata resturile. Doare doar atunci cand iti face anestezie in gingie, dupa care in timp ce-ti scoate radacinile nu mai simti nimic.

Curaj... prietenului tau :-)

| Sports explică:

Are 15 ani.
deci nu ii mai da alta peste.

| Kittyke a răspuns:

Mie mi s-a inflamat nervul si a trebuit sa-l scoata. Nu e mare ceea, dar ar trebui sa mearga la dentist cat mai repede.