| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.Luni am fost la dentist si mi-am scos o masea pentru ca imi era rupta si cariata foarte mult.Am stat cu ea rupa si cariata cam un an si ceva.Luni, dupa ce mi-a scos maseaua, am mers acasa, am asteptat sa treaca 2 ore dupa care am clatit gura cu țuică.Marti am observat ca atuci cand apas câtuși de putin pe maseaua de langa locul unde am avut maseaua cariata, simt o durere.Durerea este suportabila, dar totusi, nu este nici chiar o durere minoră. Intrebarea mea este urmatoarea:Ce are maseaua de langa? Cariata nu este si pana luni, cand mi-am scos maseaua, nu m-a durut deloc.crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| apz a răspuns:

Te doare pentru că locul de lângă ea este inflamat. Nu te impacienta. Când locul de unde a fost extrasă măseaua se va vindeca, durerea va dispărea.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi sa ti faci o radiografie la dinti sa vada medicul dentist ce ai nu este bine sa stai cu dureri, acolo mai ai ceva posibil si măseaua cealaltă sa fie cu probleme ca de aceea doare, ce varsta ai? Multumesc. Multa sanătate

| Freya1 a răspuns:

Este posibil sa te doara lovul de fapt si tu sa crezi ca cealalta masea sau sa o fi afectat caria sau vreo infectie de la cea veche.Mergi din nou la un control si spune-i problema ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate e doar o durere difuzata de la interventia recenta.Nu trebuie sa apesi"catusi de putin". Adica nu trebuie sa apesi deloc.Las-o in pace.

| acidelic a răspuns:

Si eu am fost seara trecuta cu o masea nu prea cariata dar care ma durea ingrozitor, doamna stomatolog mi-a spus ca maseaua de care zic eu (crezand ca ea este cauza) nu are nimic si ca este vecina ei de langa, nu am crezut-o dar am mers pe mana ei de a mi-o curata si a-mi spune ca durerea va disparea curand doar ca maseaua trebuie plombata pentru a nu o pierde, asa a fost, durerea a disparut \dancing (Dance Emote) Tot de cam un an am si eu caria si este sparta. Anyway, cand mi-a spus doamna doctor stomatolog ca poate fi salvata si nu necesita extractie, parca se luminase cabinetul mai mult decat eram eu obisnuit cu lumina incaperi laughing Incearca sa nu-ti faci un obicei cu tuica ca asa imi facusem si eu cu visinata cand aveam durere (Chiar si ieri inainte de a merge la stomatolog consumasem cam un litru de visinata si nu am mai avut cum sa fac anestezie), eu fiind necosumator de alcool. Alcoolul cand esti tanar e bun cu o anume limita, daca incepi sa-ti faci o obisnuita, e cam nasol si poate avea consecinte grave... Durerea dupa extractie poate dura si cateva zile happy Ar trebui sa multumesti ca nu mai exista durerea de dinainte