| stangaionut a întrebat:

De cand descarc ceva un joc sau ceva si ascult o melodie mi se blocheaza calculatorul?

azi l-am reformatat si tot asa ii? de ce?

3 răspunsuri:
| WeeD a răspuns:

Ia:
- Intel burn test
- Furmark
- Memtest
- Si un program de monitorizat temperaturi (SpeedFan e OK)
Ruleaza fiecare program, si monitorizeaza in acest timp temperaturile. Daca se restarteaza la oricare din teste (sau da erori) e clar de unde e problema.

| soupflood123 a răspuns:

Cauze pentru blocările calculatorului sunt multiple:
-folosirea 100% a procesorului / hard diskului;
-conflicte dintre programe (2 programe antivirus instalate etc.);
-viruşi;
-erori hardware de RAM (BlackScreenOfDeath&restart);
-supraîncălzire (cu toate că de obicei supraîncălzirea este urmată de BSOD&restart / shutdown);
-contactul prost al componentelor / cabluri defecte.

| Lipsa47 a răspuns:

Probabil sa atr coolerol de pe placa video sau de la procesor si se incalzeste...