| AndreiutaAd12 a întrebat:

De când mi-a intrat apa in ecran când vreau sa îl incarc nu se încarcă de ex am 10 și scade.ce sa fac?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

PRIMUL lucru cand scapi apa in telefon sau ORICE aparat electric /electronic este sa OPRESTI IMEDIAT CURENTUL!
La telefon /tableta /laptop se scoate bateria sau daca nu e posibil se opreste din butonul de pornire /oprire, prin apasare luuuunga (10-15 secunde, pana se opreste). Dupa oprire se lasa cu capacul desfacut, sa se usuce si interiorul complet. Daca se pune intre orez. acesta absorba umiditatea si se va usca mai repede (2-3 zile, la temperatura camerei, la 20-22 grade).

Aparatele electrice alimentate de la reteaua se scot imediat din priza, eventual se scot sigurantele in caz de inundatii mai ample. In toate cazurile nu se re-pornesc "pentru incercare" timp de 2-3 zile si doar dupa verificare de catre un specialist! In caz contrar riscam daunare mai mare sau chiar si electrocutare sau incendii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl duci la un service, iar dacă nu poate să ţi-l repare service-ul, trebuie să îţi iei alt telefon!