| Pawesome a întrebat:

De ce animalele marsupiale sunt raspandite preponerent in Austrlia? SUnt curioasa, si pe net nu gasesc

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

In Australia nu prea exista mamifere placentare.Si daca exista, sunt aduse cand erau stabilite marsupialele demult, ca adaugiri la mediu.Nu doar in Australia exista marsupiale, si in America de Sud si Centrala sunt vreo 100 de specii din genul asta.In zonele astea, din cauza lipsei mamiferelor placentare, s-a permis, prin evolutie, dezvoltarea marsupialelor.Placentarele sunt mamiferele ale caror pui se dezvolta in uter, pe cand la marsupiale se intampla altfel, in caz ca nu stii face diferenta.Trebuia compensat cu mamifere in acea zona, si cum nu se puteau dezvolta acolo(secete, temperaturi mari, medii aride) s-au dezvoltat marsupiale.

1 răspuns:
| Alexandra260 a răspuns:

Pentru ca ele sunt adaptate la viata aia, la clima respectiva. Fiecare animal are specific un anumit tip de viata, mediu, clima. Sper ca te-am ajutat.