| lalalaforyou a întrebat:

De ce codul IBAN care l-am aflat de la banca are xx la sfarsit? Este normal? Ca l-am verificat pe net si zice ca e invalidthinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate, am spus ca nu stiu exact cum este la Banca Transilvania.
Da, codul IBAN este numarul de cont care se foloseste in tranzactii bancare (incasari si plati), acesta este unic, pe plan international, pentru fiecare client.
Da, acest cont trebuie sa-l dai, altfel nu se va face viramentul.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu n-am vazut, pana acum, nici un cont IBAN de persoana fizica care sa aiba XX la sfarsit, conturi cu mai multi de X am vazut doar la Trezoreria Statului, pentru diverse obligatii.
Numara caracterele contului(litere si cifre) de la inceput la sfarsit si trebuie sa aiba fix 24 caractere.
Nu cred ca este un cont valid, dar nu stiu cum sunt conturile de la toate bancile, doar de la cele mai importante - BCR, BRD, Raiffeisen, etc. Intreaba iarasi la banca ori cere o situatie financiara/extras de cont si o sa afli numarul exact al contului. Numai bine!

| lalalaforyou explică (pentru Ioandelasal):

Eu contul l-am aflat de la banca, am sunat, mi s-a cerut cnp-ul si mi-a dat codul asta care incepe cu RO dar se termina cu xx

| Ioandelasal a răspuns (pentru lalalaforyou):

La ce banca ai contul?

| lalalaforyou explică (pentru Ioandelasal):

Banca Transilvania

| Ioandelasal a răspuns (pentru lalalaforyou):

N-am avut cont la Transilvania, dar a avut sotia mea si nu-mi amintesc sa se fi terminat cu XX. Numara caracterele contului, asa cum ti-am spus si vezi daca are 24 carcatere fara cei doi de X si apoi verifica-l iarasi fara acestia.

| lalalaforyou explică (pentru Ioandelasal):

Nu,are 24 de cifre si litere cu tot cu x. Dar codul iban este numarul d cont nu? Adica daca vrea cineva sa imi vireze bani in cont ii dau codul iban cu RO?

| lalalaforyou explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru lalalaforyou):

Tot ce se poate, am spus ca nu stiu exact cum este la Banca Transilvania.
Da, codul IBAN este numarul de cont care se foloseste in tranzactii bancare (incasari si plati), acesta este unic, pe plan international, pentru fiecare client.
Da, acest cont trebuie sa-l dai, altfel nu se va face viramentul.

| DarkDV a răspuns:

XX reprezinta casutele care nu sunt completate ...adk acolo nu e nimic...codul e doar pana la xx sper ca te-am lamurit

| lalalaforyou explică (pentru DarkDV):

Da dar daca il verific pe net de ce imi da ca e gresit? invalid?