| DustyMan a întrebat:

De ce este importanta pestera?

Răspuns Câştigător
| GrizzlyRO a răspuns:

Deoarece acolo intalnesti stalactite stalagmite, diferite specii de muschi si licheni, acolo intalnesti lilieci etc. happy

3 răspunsuri:
| heLLbound a răspuns:

Pentru atractie turistica, fauna, flora.

| StYle3 a răspuns:

Nu este chiar asa de importanta. Unele sunt importante pentru ca in ele au avut loc razboaie altele ca au fosile, stalagnite.imi dai funda?

| Speolog a răspuns:

De-a lungul timpului pesterile au avut mai multe utilitati.
In timpuri stravechi si chiar in zilele noastre (de exemplu in anumite zone din China) pesterile serveau/servesc drept adapost oamenilor.
Din unele pesteri s-a extras guano, produs de coloniile de lilieci, si care este folosit drept ingrasamant natural (vezi exemplu pestera Cioclovina).
Datorita urmelor lasate de locuitorii stravechi ai pesterilor (oameni sau animale), arheologii le studiaza pentru a reusi sa afle ce animale au trait in trecut in anumite zone si mai ales informatii despre stramosii nostri (ocupatii, comportament, tehnologie, etc)
Nu in ultimul rand, pesterile sunt importante pentru fauna deosebita pe care o adapostesc. In pesteri se gasesc o sumedenie de specii cu adaptari specifice, multe din ele fiind lipsite de pigment si chiar oarbe. Si mai deosebit este faptul ca datorita izolarii exista specii care traiesc numai in anumite pesteri si nu sunt intalnite ca alte animale in areale mai mari.