| Geo_Cympoy_1989 a întrebat:

De ce imi apare cand deschid laptopul mai exact un Toshiba satellite 855 eroarea "windows detected a hard disk problem" si am 2 variante de raspuns una "start up backup process" si cealalta "ask me again later"

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incep sa apara "bad"-uri pe hard disk.
Sistemul te avertizeaza sa-ti faci copie de siguranta despre materialele tale importante (backup) si eventual si despre sistem, pe un alt suport, incapator.
Dupa salvare va trebui sa dai verificare COMPLETA la disc (nu doar sistemul de fisiere), sa marcheze zonele defecte. Va dura chiar cateva ore, dar nu vei mai avea problema cu citire/scriere lenta, anevoioasa.

Va trebui sa scanezi TOATE partitiile!

In timp, daca bad-urile se inmultesc, va trebui inlocuit hard disc-ul.

| cosmin0608 a răspuns:

Windows-ul detecteaza ca hdd-ul tau se apropie de sfarsit si-ti recomanda sa faci un backup la el. Deschide cmd ca administrator si testeaza chkdsk si lasa-l sa ruleze. La sfarsit te va anunta daca hdd-ul are o problema sau nu.

| Geo_Cympoy_1989 explică:

Ms o sa incerc si o sa revin cu raspunsul