| cat1999 a întrebat:

De ce la scuturarea hainelor (cind alergi prin ploaie) stropii de apa sint respinsi?

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Apa are propiatatea de a adera pe aproape orice,efectul se numeste efect pelicular,insa este precar in anumite circumstante. Abordam problema ta cu puloverul ca suport pe care apa sa depus.
Prin alergat tu practic fortezi apa sa se adune in picaturi mai mari datorita gravitatiei prin faptul ca atunci cand alergi practic deplasezi permanent (starea din stabil picatura formata teoretic aproape rotunda) in starea instabila a unei picaturi aplatizate cu forme inspecifice ce daca are in apropiere alte picaturi si ele la randul lor supuse aceleiasi forte, prin adeziune acestea coaguleaza in picaturi mai mari marindu-si volumul.
La aceasta adera alte picaturi (prin adeziune )pina ce volumul in exces depaseste puterea de adeziune a apei pe suportul pe care s-a format.
Ajunsa la un volum mare, starea critica de desprindere a picaturi este indeplinita si este supusa altei legi a naturii.gravitatia.
Marindu-si masa peste puterea de aderare (a apei) pe suportul respectiv (tesatura puloverului, creanga, etc ) gravitatia provoaca desprinderea apei si caderea ei.
In urma scuturari puloverului mai apare o forta(moment cinetic) ce ai imprima o traiectorie definita de viteza si directie. Deci iata pe scurt ce istorie mai pus ati descrie.

Bafta.