| Gentleman a întrebat:

De ce nu e bine sa combini antibioticele cu alcool? Ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| kaumi a răspuns:

Diminueaza eficienta lor.

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Consumul de alcool in timpul tratamentului cu antibiotice NU afecteaza efectul lor!

Insa alcoolul oboseste organismul si automat e normal ca organismul sa fie mai stresat.

In schimb, mai sunt cateva probleme interesante, si anume faptul ca si alcoolul si antibioticele trec prin ficat pentru a fi procesate(la fel ca si alte pastile) si astfel se pot ridica unele probleme cu anumite tipuri de antibiotice si pastile, pentru ca alcoolul poate actiona asupra ficatului incetinind procesarea chimicalelor din pastile sau accelerand acest lucru.

Oricum ar fi, un lucru este cert, alcoolul nu face deloc bine in combinatie cu pastilele si nici cand esti sanatos tun!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din cate stiu eu isi pierd efectul antibioticele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba medicul si vei primi un raspuns pe placul tau pretentios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe moment nu apar complicatii insa alcoolul combinat cu antibiotice pot avea efecte secundare extrem de grave!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le'am combinat...si nu o mai fac.