| lungu_7933 a întrebat:

De ce religie sunt majoritatea americanilor?

Răspuns Câştigător
| Cornelcmn8 a răspuns:

76% sunt crestini: catolici 51% si protestanti 26%
9% sunt non-crestini (budisti, hinduisti, islamisti, iudaisti)
15% se identifica de nici o credinţă religioasă sau nici o afiliere religioasă
Deci majoritatea sunt crestini catolici.

8 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Cam 80% din populatia SUA (cred ca la ei te referi) sunt crestini. Restul sunt de religie mozaica (evrei), musulmani sau alte religii specifice Asiei (budisti, brahmani etc.) Dintre crestini, marea majoritate sunt protestanti.

| georgesur a răspuns:

Majoritatea sunt de religie CRESTINA: protestanti (anglicani 2.5 mil,congregationisti,presbiterieni,quakeri, metodisti 7, 8 mil., mormoni, luterani), catolici(peste 68.5 mil), ortodocsi.
IUDAISMUL are circa 5, 3 milioane
MUSULMANII sunt peste 3 milioane

| georgesur a răspuns:

@Cornelcmn8,populatia USA a tins in oct 2009 cifra de 300 000 000 de locuitori. Daca 51% ar fi catolici(cum afirmi tu), nr acestora ar trebui sa fie de 153 de mil.; in 16.02. 2011, Radio Vatican anunta ca nr catolicilor din USA a ajuns la 68, 5 milioane de persoane(cu 0, 57% mai mult în raport cu anul 2009). Avem deci 22, 8% catolici, nu 51% cum afirmi in raspuns.Numai bine!

| moldovianu a răspuns:

Catolici.

| Draagos a răspuns:

Pt. ca americanii cu chinezii sunt ciumegi rolling on the floor

| sabilopod a răspuns:

Catolici sau protestanti

| AndreeaCrys a răspuns:

Catolici parca big grin

Răspuns utilizator avertizat