| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre faptul că majoritatea americanilor nu au auzit de România vreodată, sau foarte vag?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel ca și în România, există și americani citiți, culți, cât și americani proști. Câți români știu care e capitala SUA?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Americanii nu stiu nici cum se numeste strada paralela cu cea pe care locuiesc ei.
Fii sigur ca, daca McDonalds ar fi fost inventat in Romania, ar fi stiut perfect totul despre. Ei sunt convinsi ca, daca stiu al catelea presedinte a fost Lyndon Johnson, sunt buricul pamantului.

Bula
| Bula a răspuns:

Nici tu nu stii prea multe despre sttele lor, gen Nebrasca sau Ohaio etc.
Multi nu stiu nici LA NOI in tara, care este capitala Romaniei (vezi pe Youtube) big grin

| kirarin a răspuns:

Americanii abia stiu unde se afla america pe harta. daca ai sa cauti pe Youtube ai sa vezi cat de "inchisi" sunt americanii cand vine vorba de orice in afara de tara lor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici tu nu ai auzit de diverse tari din Africa sau Asia.
Americanii in general nu sunt extrem de inteligenti si nu prea le pasa de ce se intampla in afara tarii lor. Sa nu mai zic ca unii au impresia ca Paris e capitala Europei ca ala e singurul oras de care au auzit

| asperger3 a răspuns (pentru suntserios):

Asa sunt in general si francezii si cu ceilalti. Nu le pasa de ceilalti.
https://www.youtube.com/watch?v=T0hrDLHwpLg

| Sn4k3 a răspuns:

Normal, nu avem multe lucruri sa-i intereseze.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Americanii sunt foarte prosti, in general. Cele mai mari minți luminate care produc pentru companiilor lor sunt străini printre care și români. Avem roman care lucrează inclusiv la NASA.

| CompanyBad a răspuns:

Da' cine's americanii?
Ca nu stiu de ce sau cine or fii ei/ele.

| vvg2018 a răspuns:

Pe mine nici nu ma intereseaza ce cred americanii despre noi.Pe scurt nu stiu daca au ceva sa zica despre al doilea razboi mondial.Desi pe atunci printul romaniei a fost in alianta cu nazisti.Pana si 14 aprilie 1944 când ne-au atacat americanii.Asta e parerea mea.