| anonim_4396 a întrebat:

De ce salopetele otelarilor si ale pompierilor contin azbest?

funda. happy

Răspuns Câştigător
| LoveNight a răspuns:

Azbestul este un material neinflamabil(adica nu arde), este folosit si in laboaratoarele chimice(site de azbest), pentru incalzirea unor recipiente cu solutii.In salopetele otelarilor si pompierilor de foloseste azbestul deoarece ii protejaza in caz de accidente(incendii).

8 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Pai ce mai intrebi pe aici ca doar te crezi Dumniezau cum sa nu stii asa ceva? :-(

| troller2103 a răspuns (pentru traveler):

=] eee. =] e tema la fizica x_X.

| traveler a răspuns (pentru troller2103):

Iti pica greu fisa: Faceam aluzie la nikul tau.Vezi bascalia are nuante diferite.Bafta

| troller2103 a răspuns (pentru traveler):

Multumesc :]

| cthulhu a răspuns:

Pentru ca e un bun izolator termic.

| LordColdy a răspuns:

Din cate stiu eu azbestu rezista la temperaturi mari si la acizi.

| Birjaru a răspuns:

Sa nu sfaraie ca micii.

| DimLight a răspuns:

Sa nu se arda la buciwinking evident