| GEORGY_4531 a întrebat:

Am 3 intrebari?
1.De ce salopetele otelarilor si ale pomierilor contin azbest? Ce culori au aceste salopete?
2.Cum sunt izolate termic conductele de termoficare?
3. De ce in interiorul plapumii se introduce puf sau lana?

2 răspunsuri:
| HannibalBarkas a răspuns:

1. Azbestul nu intretine arderea, nu arde deci e ignifug, e posibil sa fie impregnat salopetele celor care lucreaza cu focul dar habar nu am ce culoare ar trebui sa aiba, cred ca nu are legatura cu azbestul.
2.Peste teava prin care circula apap calda se infasoara un start de vata-sticlata, peste care un strat de plasa de sarma si in final tabla zincata, rolul de izolant termic are vata sticlata, celelalte asigura rezistenta fizica.
3. Puful este izolant termic de uz casnic, caldura emanata de corp, sub plapuma este oprit acolo de stratul de puf.

| Deiuuuuuu a răspuns:

Sunt izolate cu azbest pentru a nu lua foc. Iar conductele de temoficare sunt izolate cu vata de sticla si carton asfaltat. iar raspunsul pentru ultima intrebare este ca lana si puful mentin aerul prin ele si acesta este un bun izolator