| GolopențaAdrian a întrebat:

De ce ucrainienii sunt mai rai decat romanii? Am auzit ca este un popor asupritor

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

Totul depinde de cultura si istoria lor. Noi am fost invatati ca 'stramosii nostri au stat drepti in fata cotropitorilor', adica am luptat, am luat-o in freza, asta e, bine ca a trecut, suntem liberi (acum sau facem noi ceva si ne eliberam mai tarziu), altii au fost invatati ca 'stramosii nostri au luptat pentru a se extinde, pentru a elibera alte popoare', adica 'tui mama lui de cotropitor/vecin, de ce ala a venit aici? ia sa-i facem si noi o vizita, sa vedem de ce are iarba mai multa pe panta vestica a frontierei lui cu alti vecini'. Si nu in ultimul rand, din nationalism se nasc multe.

2 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Este o tara mai neingrijita stiu eu.De aceea.

| MistretulPufos a răspuns:

Nu cred ca poti generaliza, fiecare tara are oameni 'rai' si 'buni'