| anonim_4396 a întrebat:

De curand am aflat ca numele de familie mi-a fost scris
gresit in certificatul de naștere, iar de acolo bineînțeles ca numele a fost greșit pe orice buletin, diplome etc.
Numele a fost scris cu diacritice, dar numele întregi familii din partea tatalui este fără diacritice.
Acum eu ce pot face, având în vedere ca certificatul de naștere este greșit? Se presupune ca certificatul de naștere este cel după care se ia datele corecte pentru a face buletinul.
Mama mea a murit la naștere și am rămas la bunici, ei nu știau exact numele tatălui meu, de aceea nu a sesizat nimeni greșeala.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea solicita schimbarea numelui de familie dar sunt de parere ca nu are nici un rost, daca nu este un nume neplacut, va trebui apoi sa-ti schimbi toate actele, incepand cu certificatul de nastere si cartea de identitate.
Oricum banuiesc ca te vei casatori si poti prelua numele de familie a sotului.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te deranjeaza numele sau prenumele, poti cere (ca major) schimbarea in oricare altul.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu are nici o importanta si nu se considera greseala.
Ca poti pune tu caciulitele unde-i nevoie, dar in principiu, in scrierea cu majuscule nu apar aceste diacritice.
Am gramezi de prieteni aici, in Australia, care au numele lor scrise in acte cu diacritice din Romania, dar aici nu le pune nimeni, fiindca nu se streseaza nimenis a schimbe tastatura de la computer si nici nu sunt capabili sa le pronunte.
Chiar nu au vreo importanta aceste diacritice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face nimic în prima fază. Această corectură este echivalentă cu o schimbare a numelui. Astfel trebuie să inițiezi o procedură de schimbare a numelui și să aduci dovezi că ceea ce spui s-a și întîmplat, iar o comisie specială, va decide dacă acesta este un motiv suficient pentru a acorda schimbarea. Dau un exemplu de la mine din familie. O rudă prin alianță avea tatăl numit Csapo și la naștere i s-a notat în loc de asta Ciopo și așa a rămas.

| Catrice a răspuns:

Stai sa ma gândesc câteva ore dacă e pe bune ce întrebi sau nu și îți zic după.

| gabicoo a răspuns:

Și care este problema? Te deranjează cu ceva? Uite eu am în familie un asemenea caz: fratele mai mare are numele de familie fără diacritice iar fratele mai mic cu diacritice și nu au fost probleme cu asta niciodată.