| laara a întrebat:

Buna ziua!
Acum 9 luni mi s-a eliberat cartea de identitate iar numele este scris fara diacritice. Mentionez ca si in certificatul de nastere numele este scris cu diacritice la fel si in vechiul buletin.
Ce este de facut in aceasta situatie? Se incadreaza acest fapt la motivele pentru schimbarea buletinului? Daca da, unde ma pot prezenta si ce alte taxe trebuie platite fata de cele achitate initial?
Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa te duci la SPCLEP care ti-a eliberatCI si sa soliciti sa-ti dea una corecta, conform certificatului de nastere.
Nu ar trebui sa platesti alte taxe, greseala este a lor.

| neutrino a răspuns:

Trebuia sa deschizi bine ochi atunci cand ai semnat de primirea CI. Mergi inapoi, platesti iar taxele de eliberare pentru o noua CI, si gata.