| anamaria13b a întrebat:

Pe data de 11 am luat orasul, dar tot in aceeasi zi mi-am pierdut buletinul. Buletinul abia maine ma duc sa il fac, iar azi imi vine permisul acasa. Oare o sa imi dea permisul fara buletin? Gen sa ii dau certificatul de nastere avand in vedere ca cnp-ul e scris pe dovada.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de postas, daca nu cred ca o sa ti-l dea fara un act de identitate valabil (carte de identitate sau pasaport).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai obligatia sa anunti imediat pierderea sau furtul actelor de identitate.
Maine risti sa nu ai nici buletin, nici carnet.

| anamaria13b explică (pentru Bula):

In 15 zile am voie sa anunt pierderea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Certificatul de nastere nu e un act de identitate

| ZetZ a răspuns:

Raspunsul e nu... ai nevoie neaparat de buletin sau pasaport (buletinul, pasaportul si permisul de conducere sunt considerate acte de identitate) fara ele din pacate nu iti poti ridica permisul.