| Ionut_7740 a întrebat:

De fiecare data cand bag un cd sau un dvd, sau cand ma uit la pozele copiate dupa unu din cele mentionate imi apare "Data execution prevention - Microsoft Windows " mai jos explicand : " To help your computer, Windows has closed this program." Ce pot face sa scap de asta?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Pai Data execution prevention(DEP) inseamna un program care verifica unele programe pentru prevenirea infectarii a sistemului de operare cu virusi. Pentru a edita DEP(Data execution prevent) click start->Run scrii sysdm. cpl apesi enter, la sectiunea advenced cauti unde scrie performance dai settings-> sectiunea Data execution prevent si acolo bifezi "turn on DEP for essential windows programs and services only" iar daca ti se inchide iar fereastra atunci inseamna ca ai pe acel cd virusi pe care tii detecteaza DEP. Daca chiar vrei sa vezi pozele atunci introduci cd-ul in cd-rom, la setarile DEP bifezi "turn on DEP for all programs and services except those i select" mai jos dai Add si selectezi Cd-romul click apply si ok.

2 răspunsuri:
| Flash a răspuns:

Ai fisiere corupte, astea apar de la instalari incorecte, virusi, etc. Cel mai simplu e sa dezinstalezi programul cu care deschizi pozele si sa-l instalezi iar. Daca nu, reinstalarea Windowsului.

| Ionut_7740 explică:

Pai toate cd-urile sunt virusate straight face? ce dracul straight face cel putin am drivere care nici nu mi le citeste cd-rom -ul...