| andreig a întrebat:

De vreo doua luni am probleme cu buzele, ceea ce consta in faptul ca mi se usuca ff rau, mi se decojesc si am o senzatie de usturime, ma si ard, mi se fac o culoare visinie, un rosu aprins. Ma dau cu crema de galbenele seara, pana dimineata mi se calmeaza, imi trece, dar dupa 5 min dupa ce ma sterg mi se usuca ff rau si mi se decojesc. Am incercat si cu strugurel, nu ma ajuta nimic. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Arata ca in poza asta? http://www.healthadel.com/wp-content/uploads/2009/03/herpes.jpg Atunci e herpes simplex.
Nu exista tratament pentru leziunea herpetica, asa cum nu exista tratament pentru virusul herpes simplex care o cauzeaza. Majoritatea leziunilor herpetice vor disparea de la sine. Dar, totusi, medicamentele pot reduce usor durata persistentei leziunilor si uneori preveni o viitoare recadere. Pentru asta te poti adresa la un armaciste, stie ea ce sa iti dea.

1 răspuns:
| BrokenWings a răspuns:

CREMA DE GALBENELE! am avut si eu aceeasi problema si mi s-a recomandat sa incerc crema de galbenele si inntr-o zi mi-a si disparut! e foarte buna pentru orice tip de rana sau zgarietura si in plus nu pisca sau da senzatie neplacuta :* cred c ai si tu acasa sau daca nu du-te la farmacie, nu costa mult :X