| tHeAnGeLoFwOrLd a întrebat:

Deci sa presupunem ca vreau sa intru la un liceu anume cu diferite profile.Sa presupunem ca am intrat.Imi aleg eu profilu sau imi repartizeaza ei profilul?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Tu iti alegi profilul in momentul cand completezi foaia aia de inscriere. Si pentru ca repartizarea se face computerizat, exista niste coduri pe care le gasesti in brosura de la scoala. Fiecare profil de la fiecare liceu are un cod propriu, de exemplu "Liceu X, profil filologie, cod 293" si acelasi liceu X, "profil stintele naturii, cod:302". Cand vei completa impreuna cu parintii si dirigintele fisa aceea vei alege codul in functie de liceu si profil.
In ceea ce priveste liceele de arte, acolo specializarea se alege in momenul in care dai probele de aptitudini si nici nu mai completezi vreo fisa, dai direct actele la liceu.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu te-ai uitat vreun pic in brosura aia cu codurile si cu liceele? Presupun ca nu daca habar n-ai cum se face repartizarea!
Cand faci lista de optiuni, pentru FIECARE profil exista cate un cod, pe care il pui in lista. Tu, ori n-ai avut diriginte in clasa a VIII-a, ori n-ai dat doi bani pe ce v-a spus. Inclin spre a doua varianta.

| badgirl6869 a răspuns:

Deci..fiecare profil de la fiecare liceu are propriul lui cod.Cand te inscri la liceu tu pui codul profilului nu al liceului, si in caz ca vrei sa mergi neaparat la un liceu si nu esti sigur ca o sa intri la profilul dorit poti sa iti pui mai multe profile de la acel liceu, iar dupa ce ai intrat sa te transferi la profilul care iti place!happy

| KiduuAlle a răspuns:

Tu iti alegi profilul normal. Adica esti la liceul de arte (sa zicem) si tu te pricepi la grafica, nu la pictura. Doar nu te repartizeaza la pictura daca tu vrei la grafica.

| ionutz04 a răspuns:

Deci am trecut prin asta acum multi ani! tu iti alegi profilele in ordine. de obicei mergem cu totii de la cel mai bun la cel mai rau. si apoi in baza mediei pe care o ai intri la profilul pe care il meriti. asa ca gandeste-te bine inainte sa pui acele coduri.