| foxx153 a întrebat:

Sunt inca nehotarata in privinta profilului la liceu, sincer ma gandeam la filo simplu desi media mea se zbate undeva intre 7 -7, 50 as putea intra doar la un liceu, da' daca nu intru, nu ca m-ar interesa prea mult profilu, da cat de mult influenteaza in alegerea unei facultati?[avand in vedere ca vreau neaparat sa aleg facultatea de stiinte politice]

2 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Pai influenteaza destul de mult, dupa parerea mea. oricum, de exemplu la un profil de mate-info faci cam toate materiile in egala masura si ai o gama mai larga in prinvinta alegerii unei facultati; in cazul in care vrei sa te axezi pe mai multe si nu esti inca sigur, la acest profil ai oportunitatea sa te razgandesti pentru ca oricunde te-ai duce ai destule cunostinte ca sa faci fata. fiind la profil de mate-info te poti duce la orice facultate care tine de mate, si in general de stiintele exacte, dar si la facultati care tin mai mult de partea de uman. singura diferenta este ca de la filo nu poti alege facultati care implica realul, decat daca te-ai pregatit in particular. bineinteles ca nu este imposibil, dar este mult mai greu. cand nu esti sigur ce vrei sa faci in viata, cel mai bine este sa fi precaut si sa te duci la un profil care iti permite sa te modelezi in functie de ce descoperi pe parcursul liceului, si ce crezi ca-ti place. ducandu-te la mate info ai certitudinea ca poti face facultati care implica materii exacte pentru ca ai cunostinte, dar poti intra si la facultati de limbi straine, sau chiar de litere, daca descoperi ca asta iti place mai mult. la filo insa este alta mancare de peste. te poti duce la facultati ce implica umanul, dar daca pe parcurs descoperi ca de fapt iti place mai mult partea de real, trebuie sa recuperezi foarte mult si iti va fi mai greu.
asta este parerea mea. mate-info este un profil care iti rezerva mai multe optiuni si oportunitati. insa daca esti sigura ca vrei sa faci stiinte-politice, profilul de filo este mai bun, insa asta numai daca esti 100% sigura ca asta vrei sa faci. succes happy kiss

| Adda_5780 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa te mentii pe filologie. eu trec intr`a 10a si sunt la intensiv franceza(uman). la real mi se pare din exterior destul de greu si nu stiu cate sanse sunt sa iei si bac`u. cat despre facultate... daca vrei gen medicina, drept. acolo nu se tine cont decat de niste examene. doar daca sunt mai mult cu aceeasi nota se tine cont de media de la bac. din cate stiu eu xD. dar o sa se mai schimbe cred ca lucrurile pan`sa dai tu bac`u. eu zic sa te interesezi de materiile de la teze, bac si examene la facultati si urmeaza ceva la ce crezi ca te poti descurca. succes :]