| anonim_4396 a întrebat:

Detin o sursa ENERMAX NAXN de 450W.Am facut cateva teste online pentru a ma orienta daca ar suporta un upgrade major la actualul sistem(eu zic ca ar rezista binisor dar doresc sa aud mai multe pareri).Voi achizitiona 2x4 GB DDR3 RAM @ 1600 MHz(precizez ca nu le voi tine chiar la 1600) (2 placute), Intel i5 2400 3.1 GHz (mentionez ca nu sunt adeptul overclocking-ului la procesor/gpu).La viitorul sistem pe care doresc sa-l construiesc voi adauga 2 componente de la cel actual, mai exact un Sapphire Radeon HD 5770 850 MHz, un HDD Western @ 250 GB conectat la port-ul IDE.Acum intrebarile ar fi :
1). Imi va suporta acceptabil sursa actuala sistemul pe care doresc sa-l construiesc?
2).Daca se poate, doresc mai multe modele de procesoare(tehnologie Intel 32-22nm,seria i5 2nd/3rd) pe care sursa mea sa le tina fara probleme.
Ofer funda.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| crasher a răspuns:

1) Este foarte posibil sa-ti mearga fara probleme sursa cu componentele mentionate mai sus, dar daca ridici frecventele sigur va fi compromis... Daca nu ai bani de o sursa de min 500 W ramai pe asta de 450W, cu un Intel Core i5 2500k ( 32nm )

| anonim_4396 explică (pentru crasher):

OK,multumesc de sfat.De ridicat fregventele sigur nu se pune problema. Daca e sa tin ceva in Full HD, o voi face cu fregventele specificate de producator, nu le voi modifica.O zi buna, ai funda.

3 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Cumpara orice placa video vrei, tu inca nu iti dai seama ce sursa performanta ai! S conectori pci-e din care unul cu 6+2 pini... aia e sursa de calitatehappy Poti pune pe ea, cum am zis si un gtx 570 ca tot il duce! happy daca vrei sa te ajut, id-ul meu de mess este sprintaroiuflorin si vorbim detaliat acolo despre ce procesor doresti sa cumperi si despre alte lucruri ce tin de hardware/software!

| anonim_4396 explică (pentru florin1979):

Iti multumesc tare mult pentru ajutor! Din pacate nu mai folosesc ID-ul de messenger, dar presupun ca tu folosesti adresa de mail facuta pe ID-ul pe care mi l-ai dat.Te voi adauga in agenda si cand voi avea bugetul necesar (deocamdata il fondez) te voi contacta cand ma voi hotari asupra componentelor care doresc sa le cumpar.Ca sa-ti faci o idee, sunt pasionat de gaming FullHD, cred ca ai remarcat lucrul asta.Iti multumesc inca odata si fii sigur ca atunci cand voi fi pregatit te voi contacta pentru cateva sfaturi, am mare nevoie mai ales daca investesc o suma mai "maricica" intr-un sistem gaming.Numai bine iti doresc!