| anonim_4396 a întrebat:

o intrebare pentru cei care se pricep bine la surse (PC).
So, am aceasta sursa: https://www.pcgarage.ro/surse/enermax/naxn-enp450agt-450 w/, pe ea am deja urmatoarele componente: HDD 250GB, HD 5770 1GB DDR5 128Biti.
In vara asta as dori sa fac un upgrade cu un procesor(genul acesta) : http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6100-33ghz-box/ , si + un HDD de 1. 5TB.
Sursa am achizitionat-o vara trecuta impreuna cu acel ATI Radeon.
Acum as dori cateva pareri daca as putea sa pun acel procesor la sursa asta si cateva pareri despre si acel HDD daca ar fi probleme daca le-as pune pe amandoua.
Ofer funda.
Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| AstonMartin a răspuns:

Teoretic ar trebui, enermax este printre cele mai tari firme de surse... Placa video hd 5770 a ta consuma vreo 100 de watti, fx 6100 95 de watti, hddurile, rami, dvd-rw, sau ce mai ai tu iti vor mai consuma circa 150 de watti, in total ai cam consuma aproximativ vreo 350 W. Avand in vedere ca sursa nu este veche (zici ca o ai de 1 an aproape), eu zic ca duce sistemul (asta daca nu faci OC). Aunt si unele siteuri de calculat "power consumation" uite unul http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp iti alegi tu ce ai si ce vei avea si iti zice cu aproximatie de ce sursa ai nevoie. Daca ti-a fost de folos comm. meu Bafta!

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sursa va tine un 6-core. Problema e ca de ce veri tu fx, cand ai variante pe Intel net superioare.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Pai da, teoretic ai foarte mare dreptate.Desigur ca daca as dispune de un buget pe masura celui cerut de Intel n-as mai sta pe ganduri si as achizitiona un procesor puternic de-al lor, dar cum banii sunt putini si se fac greu(situatia mea) ies foarte bine cu AMD-urile.Mersi frumos de raspuns happy

| IulianP a răspuns:

Nu o sa fie probleme.
Dar de ce sa cumperi un procesor nu foarte stralucit, ca si FX 6100? La ce ai nevoie de 6 core?
Pana la vara apar noile IvyBridge de la Intel, care vor cam "sterge" pe jos cu orice AMD.

| anonim_4396 explică (pentru IulianP):

Pai singurul lucru care ma impiedica sa fac o achizitie mai "bogata"e bugetul care nu ma avantajeaza.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa mais trangi. Nu maore nimeni. Decat sa iei ceva si sa regreti(cum is fx, nici performante, si consuma si mult), mai bine deloc. Ai rabdare, ca faci mai binehappy.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Da, numai ca bugetul meu oricum este LIMITAT, nici nu stiu daca vara asta voi ajunge sa acopar toate cheltuielile pentru ca: eu am nevoie de rami noi, placa de baza noua iti dai seama pentru ca sistemul actual e prea invechit.Decilaughing daca fac in fara asta cat am nevoie pentru toate astea(in jur de 1050 ron) sunt om facut happy.
mersi de ajutor happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vara*

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Pe langa asta, am deja AMD ATI Radeon GPU... si din cate am auzit AMD-urile lucreaza mai bine impreuna cu alt AMD

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine ma amuza aceasta chestie cu amd lucreaza cu amd. ASta e culea. In caz ca nu stiaihappy, Intel e folosit in teste, deoarece spre deosebire de procesoarele amd, poate sa scoata cu 13% mai mult (Ca si fps-uri) decat un amd. DECI, AI RABDARE si fa alegerea potrivita.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Ok THEN rolling on the floormersi

| AstonMartin a răspuns:

*Calculele de consum facute in full load.

| TupacShakur a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...
procesorului ii trebuie minim sursa de 450W asa ca o sa mearga dar nu la capacitate maxima cum ar trebui