| anonim_4396 a întrebat:

Din cate stiu eu daltonistii/discromatii pot fi soferi de cativa ani.
De ce se mai practica testul ala doar in Romania?

Pe baza căror legi, ordine sau reglementări scrise în vigoare mă testaţi eliminatoriu cu planşele Ishihara? (nu prea există aşa ceva)
Ce ţări din lume cunoaşteţi în care se dă inapt şofer discromaţilor?
Optical test: Optical grey squares Orange brownCe culoare au cele două discuri din această imagine? Dar pătratele în care sunt discurile? Ştiaţi că percepem culoarea şi în funcţie de fundalul pe care sunt aşezate obiectele/formele, acesta fiind unul din motivele pentru care cifrele din planşele Ishihara au în vecinătatea lor buline a căror culoare este aleasă cu grijă pentru ca discromaţii să fie depistaţi? (răspunsul aici)
Având în vedere că ordinul M.S. nr. 350/2003 care modifică ordinul M.S. nr. 87/2003, nu mai include discromatopsiile pe lista afecţiunilor incompatibile cu calitatea de şofer amator, care credeţi că sunt şansele ca să câştig un eventual proces pe care vi l-aş intenta în cazul în care mă declaraţi inapt?

1 răspuns:
| EMKing a răspuns:

Pai, depinde si de gravitatea bolii, adica am un prieten care este daltonist, adica nu grav, adica vede destul de ok, si are permis, acum depinde si de cat de avansata este boala.