| anonim_4396 a întrebat:

Din ce limba provin cuvintele; imagine, tobogan, scaun panta

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cauta pe Google dictionar online.Vei afla etimologiile acestor cuvinte si te vei alege si cu un exercitiu folositor. Daca nu te descurci, revino.

| asko a răspuns:

Http://dexonline.ro/search.php?cuv=imagine
Din lat. imago, -inis (cu sensuri după fr. image).
Din fr. toboggan.
Lat. scamnum.
Din fr. pente.
cauta pe dex online si alte cuvinte

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

''Tobogan'' provine dintr-o limbă a unor populaţii de la nord de Canada (un fel de eschimoşi parcă). Vezi detalii la: http://en.wiktionary.org/wiki/toboggan

| aysun a răspuns:

Da ti-e greu sa cauti in dictionar? Ah, stai, nu stii ce face cartea numita dictionar.

| mcandr3y a răspuns:

Imagine,-i - din latina (imago, -inis),
tobogan - din franceza (toboggan),
scaun - din latina (scamnum),
panta - din franceza (pente). Consulta si tu un dictionar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu pe mine ma intrebi?, aaaa... din patagoniana!