| andreeasweetlove a întrebat:

Din propozitia: Ce mi-a venit, nu stiu, care este adverbul de mod?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Suierator" e adverbul de mod. In bucatica aia pe care ai scris-o in intrebare, nu e niciun adverb, oricat te-ai chinui sa gasesti.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu e niciun adverb acolo. Poate mai lipseste ceva din fraza (ca e fraza, nu propozitie; are doua predicate, naibii).

| andreeasweetlove explică (pentru ardnaxur1961):

Atat imi da int-un exercitiu din propozitia: Si cum Simulescu astepta raspunsul din spate, ce mi-a venit, nu stiu, ca i-am suflat suierator... dar doar partea din intrebare mi-o cere exercitiul

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Corect.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru andreeasweetlove):

"Suierator" e adverbul de mod. In bucatica aia pe care ai scris-o in intrebare, nu e niciun adverb, oricat te-ai chinui sa gasesti.

| Georgic7 a răspuns:

''Ce'' funda?