| Dan134124 a întrebat:

Doresc sa aflu daca un permis de calatorie cfr facut de un angajat pentru fiul sau in anul 2017 mai este valabil si la inceputul anului 2018 respectiv pana la jumatatea luni ianuarie deoarece trebuie sa faca o calatorie si mai are un drum pe permis

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Din cate cunosc, legitimatiile sunt valabile pentru anul pentru care au fost emise.
Cele din 2017 au expirat la 31 decembrie, iar pentru 2018 trebuie solicitate permise pentru anul in curs. Fac exceptie legitimatiile care sunt eliberate elevilor si studentilor, care au alt regim de valabilitate (pana la inceputul anului scolar urmator).
Iata ce se spune in cazul pensionarilor:
"CFR Călători informează că permisele de călătorie pe calea ferată cu an de valabilitate 2018, pentru pensionarii CFR și membrii de familie ai acestora, se vor emite începând cu data de 23 octombrie 2017, în conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului nr.112/1999 republicată, precum și cu prevederile Ordinului Ministrului Transporturilor și Infrastructurii nr. 1697 /23.11.2012."
https://www.cfrcalatori.ro/......onarii-cfr