| jensen a întrebat:

Dupa cate zile imi vine acasa citatia sa depun permisul de conducere?, daca am pierdut procesu (plangere contraventionala), multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul prezentat de tine nu mai primesti nici o citatie. Conform art. 118, alin. 4 din OUG nr. 195/2002 trebuie sa te prezinti tu si sa depui permisul de conducere la politia rutiera, in termen de cel mult 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii prin care ti s-a respins plangerea contraventionala. Daca nu respecti acest termen ti se va prelungi perioada de suspendare cu 30 zile(alin. 5 al aceluiasi articol). Numai bine!

| vasral a răspuns:

In termen de 15 zile de la pronuntarea instantei. Nu astepta sa-ti vina de la instanta hotararea, ai surpriza sa ti se mai adauge inca 30 zile in plus