| laSoledad a întrebat:

Dupa ce imi expira contractul de munca cu durata determinata, mai pot folosi cardul pe care imi intra suma tichetelor de masa? Mai ramane activ?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Banuiesc ca vorbim de un card emis de o institutie bancara.
Contul bancar poate fi inchis la cerere, El nu este dezactivat la incetarea contractului de munca. Nu este dependent de jobul avut si poate fi folosit in continuare la locurile de munca in care vei fi incadrat.

| laSoledad explică (pentru dannyel86):

Nu am primit un card bancar, ca pentru salariu, ci e unul emis de o institutie privata nebancara ce ofera servicii legate strict de tichetele de masa. Suma tichetelor de masa a ramas neatinsa pe card, fiindca nu am folosit-o pana acum, iar eu ma intrebam daca va mai ramane acest card activ sau daca va expira dupa ce o sa parasesc in curand firma la care am lucrat cu contract pe durata determinata. Asadar, voi mai putea folosi suma acumulata pana acum pe acest card dupa incetarea contractului si parasirea locului de munca actual? Nu apare nici pe documentul cu care l-am primit la inceput, nici pe card vreo data de expirare si asta mi-a ridicat semne de intrebare.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Activ ramane pana la data tiparita pe el dar daca nu mai iti intra "banii" respectivi e doar o bucata de plastic. Valabil si pentru cardurile bancare de debit cu sold 0.

| laSoledad explică (pentru andreia67):

Nu am primit un card bancar, ca pentru salariu, ci e unul emis de o institutie privata nebancara ce ofera servicii legate strict de tichetele de masa. Suma tichetelor de masa a ramas neatinsa pe card, fiindca nu am folosit-o pana acum, iar eu ma intrebam daca va mai ramane acest card activ sau daca va expira dupa ce o sa parasesc in curand firma la care am lucrat cu contract pe durata determinata. Asadar, intrebarea era daca se mai poate folosi suma acumulata pana acum pe acest card dupa incetarea contractului si parasirea locului de munca actual. Nu apare nici pe documentul cu care l-am primit la inceput, nici pe card vreo data de expirare si asta mi-a ridicat semne de intrebare.